RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Katalonya'da birçok bölgede sandık başına gidenler polis müdahalesiyle karşılaştı. [Fotoğraf: Twitter]
02-10-2017, Pazartesi
Jurnal.NET
Katalonya'da sandıktan bağımsızlık çıktı
Seçmenlerin yüzde 90'ı lehte oy kullandı. Polis referanduma büyük oranda müdahale etti. 840 kişi yaralandı.
Katalonya'da İspanya Anayasa Mahkemesi'nin askıya alma kararına rağmen yapılan bağımsızlık referandumunun ardından tansiyon yükseliyor. İspanyol polisinin müdahale ettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı seçimlerin ardından Katalonya Özerk Yönetimi Başbakanı açıklama yaptı. Başbakan Carles Puigdemont, seçmenlerin yüzde 90'ının bağımsızlık yönünde oy kullandığını duyurarak, "Katalonya bu seçim sonuçlarıyla İspanya'dan bağımsız olma hakkını kazandı" dedi.

Katalonya hükümeti seçimlere katılım oranını yüzde 42 olarak açıkladı. Başbakan Puigdemont, referandum sonuçlarının açıklanması öncesinde vatandaşlara televizyondan seslendiği konuşmada, Katalonya’nın İspanya'dan ayrılma çabalarıyla ilgili olarak, "Bu umut ve acı dolu günde Katalan vatandaşlar bağımsız bir devlet olma hakkını elde etti" dedi.

Puigdemont hükümetinin kabul ettiği yasa referandumdan "evet" oylarının fazla çıkması halinde, 48 saat içinde bağımsızlık ilanında bulunulabilmesini öngörüyor, Katalonya Başbakanı'nın bağımsızlık ilanını resmi olarak yarına dek yapıp yapmayacağı konusunda bir bilgi vermedi.

İspanya geçersiz saydı

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'sa referandumun geçersiz olduğunu söyleyerek, İspanyol polisinin referandum sırasındaki tavrını savundu. Rajoy vatandaşlara televizyondan seslendiği konuşmada, "Bugün Katalonya'nın bağımsızlığı konusunda bir referandum yapılmadı. Referandum bir mizansendi. Yaşanan şiddetin tek sorumlusu meşruiyet ve birlikte yaşamanın kırılmasını savunanlardadır" dedi.

Polisin müdahalesi sert oldu

İspanyol polisi pazar günü referanduma büyük oranda müdahale etti, sandık ve oy pusulalarına el koydu. Bazı seçim merkezlerinde polis ve seçmenler arasında arbede yaşandı. İspanyol yetkililer yaralanan 840 kişinin tıbbi müdahale gördüğünü açıkladı. Yaralılardan 92'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi. İspanya İçişleri Bakanlığı yaralanan polis sayısını 33 olarak açıkladı.

Referandumun ardından çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu salı günü genel greve gidilmesi çağrısı yaptı. İspanya'nın etkili sendikalarından UGT ve CCOO, "hukuk ve özgürlüklerin ağır ihlali" nedeniyle Katalonya'da iş bırakma çağrısı yaptı.

Geniş bir özerk yönetimi bulunan Katalonya İspanya’nın 1.32 trilyon dolarlık ekonomisinin beşte birini oluşturuyor. Bölgede yaklaşık 5 buçuk milyon seçmen bulunuyor.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Dünya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır