RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
02-10-2017, Pazartesi
Jurnal.NET
Las Vegas'ta silahlı saldırı
Polis saldırıda 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 500'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. IŞİD saldırıyı üstlendi, FBI saldırganla örgüt arasında bir bağlantı bulamadıklarını açıkladı.
ABD'nin ünlü turizm merkezlerinden Las Vegas kentinde silahlı bir saldırgan en az 58 kişinin ölümüne 500'den fazlasının da yaralanmasına neden oldu.

Nevada eyalet polisi, saldırganın Mandalay Bay otelinin 32'nci katından, otelin karşısında düzenlenen konseri izlemeye gelen kalabalığın üzerine ateş açtığını duyurdu. Saldırı paniğe neden oldu, ayrıntılar uzun süre netleşmedi.

Polis, 64 yaşındaki saldırganın olaydan sonra intihar ettiğini açıkladı. Önceki açıklamalarda saldırganın polis tarafından vurulduğu belirtilmişti. Saldırganın kalabalığın üzerine ateş açtığı otel odasında 10'dan fazla silahı bulunduğu kaydedildi.

Pazar akşamı meydana gelen saldırı esnasında "Route 91 Harvest" adlı müzik festivalinde 30 bin kişinin bulunduğu belirtildi.

Olayın nedeni bilinmiyor

Washington İç Güvenlik Bakanlığı, olayın münferit bir eylem olduğunun düşünüldüğünü, terör şüphesi ve saldırganın işbirlikçileri bulunduğuna dair bir kanıtının var olmadığını duyurdu.

Emniyet birimleri saldırganı Las Vegas'ta yaşayan 64 yaşındaki Stephen Paddock olarak teşhis etti. Saldırganla birlikte olduğu düşünülen Avusturalya pasaportlu Asya kökenli bir kadının sorgulanmasının ardından, kadının olayla ilgisinin bulunmadığı, kadının olay sırasında ülke dışında olduğu belirtildi. Güvenlik güçleri olayla bağlantılı iki şüpheli aracın arandığını duyurdu.

Olaya tanıklık edenlerden, elinde olaya dair fotoğraf ve video kaydı bulunanlardan da polise bu verileri iletmeleri istendi. Söz konusu duyurular televizyon ve twitter aracılığıyla yapılıyor.


IŞİD: Saldırı bizimle bağlantılı

Öte yandan IŞİD, örgütün yayın organı Amak aracılığıyla olayın kendileriyle bağlantılı olduğunu öne sürdü. Saldırganın IŞİD savaşçısı olduğu belirtildi. Haberde, saldırganın iki ay önce din değiştirerek Müslüman olduğu belirtildi. Ancak bu iddiaların doğruluğu henüz ispatlanmadı. Polis olayın arkasında yatan nedeni araştırmaya devam ediyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da IŞİD'in saldırıyla bağlantılı olduğu yönündeki açıklamalara temkinli yaklaştı. FBI'dan yapılan açıklamada saldırganla IŞİD arasında bir bağlantı bulunamadığı belirtildi.

Nevada eyalet polisi çok sayıda yaralı bulunduğunu belirterek hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceğini belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında, silahlı saldırıdan derin üzüntü duyduğunu, kurban ve yakınlarının yanında olduğunu vurguladı.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Dünya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır