RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Suriye devlet televizyonunun aktardığına göre Şam'ın güneyine onlarca füze fırlatıldı.
14-04-2018, Cumartesi
Jurnal.NET
ABD, Suriye'yi vurdu
İngiltere ve Fransa'yla ortaklaşa düzenlenen operasyona gerekçe olarak Duma'da kimyasal silah kullanılması gösterildi.
ABD Başkanı Donald Trump, TSİ 04:00'te gece yarısı yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında Fransa, İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye'de ortak operasyona başladıklarını duyurdu. Trump, operasyonun Duma'da kimyasal silah kullanılarak düzenlenen kimyasal saldırıya yanıt olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Suriye'deki askeri operasyonun gizli silah depolarını yönelik olduğunu söyledi. Trump'ın bu açıklamasının ardından da başkent Şam'da şiddetli bombalama sesleri duyuldu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, geçen hafta Esad rejiminin boşalttığı askeri üsler ve havalimanlarının bombalandığını açıkladı. Suriye devlet televizyonunun aktardığına göre Şam'ın güneyine onlarca füze fırlatıldı. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Rus savunma sistemlerinin bulunduğu tesislere füze atılmadığı belirtildi. Rusya Dışişleri Komisyonu Başkanı ise operasyonla ilgili açıklamasında uluslararası hukukun ihlal edildiğini ve egemen bir hükümete saldırının temeli olmadığını savundu.

ABD'li yetkililer saldırı öncesinde Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, geçen hafta sonu düzenlendiği öne sürülen saldırıdan Esad rejiminin sorumlu olduğu konusunda "çok emin" olduklarını söylemişti. Sanders, Rusya'nın Suriye'yi durduramasının da "sorunun bir parçası olduğunu" sözlerine eklemişti. Duma'daki "saldırının" gerçek olmadığını ve İngiltere'nin talimatıyla sahnelendiğini savunan Rusya'nın bu iddiasını yalanlayan Beyaz Saray sözcüsü, "Bizim istihbaratımız aksini söylüyor" demiş ve daha fazla detay veremeyeceğini söylemişti.

Rusya'dan tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin tam da barış şansı yakaladığı sırada saldırıya uğradığını bildirdi. "Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Facebook'tan yayınladığı açıklamasında, "Suriye halkı önce Arap Baharı'na, sonra IŞİD'e, şimdi de 'akıllı' Amerikan füzeleriyle sınanıyor. Yıllardır terör tehdidi altında ayakta kalmaya çalışan egemen bir devletin başkentine başkentine saldırı düzenlendi" dedi.

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov da, "Bu tip eylemler sonuçsuz kalmayacaktır" dedi. Antonov yazılı açıklamasında, "En kötü endişeler gerçekleşti. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Önceden tasarlanan senaryo uygulanıyor. Yine tehdit ediliyoruz" dedi.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Dünya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır