RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Woodward’ın kitabı Trump’la ilgili daha önce çıkan kitaplardan daha rahatsız edici bir portre ortaya koyuyor.
09-09-2018, Pazar
Jurnal.NET
Trump'ın çalınan mektubu yayınlandı
Gazeteci Bob Woodward'ın Başkan Donald Trump hakkında yazdığı kitapta bahsedilen, 'Trump'ın eski başdanışmanı Gary Cohn'un ulusal güvenlik endişesiyle Oval Ofis'ten çalarak sakladığı iddia edilen mektup' ortaya çıktı.
ABD'de eski başkan Richard Nixon'ı istifaya götüren Watergate skandalını ortaya çıkaran kıdemli araştırmacı gazeteci Bob Woodward yeni kitabını ABD Başkanı Donald Trump hakkında yazdı. ‘Korku: Trump Beyaz Saray’da’ 11 Eylül’de satışa çıkıyor. Ancak kitap daha piyasaya çıkmadan içeriğiyle ilgili tartışmalar başladı. Kitapta, Trump'ın 'Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın öldürülmesini istediği' iddiasından, Beyaz Saray'da 'ulusal güvenlik kaygısıyla' Trump'ın önünden belgelerin çalındığına dair birçok iddia var.

CNN International, Woodward’ın kitabında yer alan ve Trump tarafından ‘sahte’ olarak nitelendirilen bir mektubu yayımladı. Söz konusu kitabı kaynak göstererek tartışmalı mektubu yayımlayan CNN’in haberine göre eski Beyaz Saray Başdanışmanı Gary Cohn, Trump’ın Güney Kore ile önemli bir ticaret anlaşmasını iptal eden bir taslağı imzalamasını önlemek için ilgili belgeyi Oval Ofis’ten çalarak saklamış.

5 Eylül 2017 tarihli mektupta “ABD ile Güney Kore arasındaki serbest ticaret anlaşmasının ABD çıkarlarına uygun olmadığı” ve bu sebeple “anlaşmanın iptal edileceği” belirtiliyor.

Aynı haberde Cohn’un, “Trump’ın masasından çaldım. Onu görmesine izin veremezdim. O belgeyi asla görmeyecek. Ülkeyi korumak zorundaydım” şeklinde kitaba yansıyan ifadelerine de yer verildi.

Ayrıca Beyaz Saray yetkililerinin, mektubun ABD’nin çok gizli olan ve Kuzey Kore’nin muhtemel bir nükleer füze fırlatmasını yedi saniye içinde haber veren bir programı tehlikeye sokacağından endişe duyduğu iddia edildi.

Woodward’un kitabıyla ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama daha yapan Trump, “Woodward’un kitabı tam bir sahtekarlık. Ben kitapta alıntılandığı şekilde konuşmam. Öyle konuşsam başkan seçilmezdim” değerlendirmesini yaptı.

Trump ve çevresinin çevirdiği 'gizli entrikalar'

Woodward’ın kitabı Trump’la ilgili daha önce çıkan kitaplardan daha rahatsız edici bir portre ortaya koyuyor.

Kitaba göre şu an hala görevde olan Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, Trump için ‘dengesiz’ ifadesini kullanmış.

Kelly’nin ayrıca Beyaz Saray çalışanlarıyla yaptığı bir toplantıda Trump için ‘salak’ dediği bilgisi de kitapta yer alıyor. Kitaba göre Kelly, “Onu birşeye ikna etmeye çalışmak anlamsız. Aklını yitirmiş. Deli kasabasındayız” demiş.

Kitapta, Savunma Bakanı Jim Mattis’in de Trump için zaman zaman kullandığı ifadeler dikkat çekici. Woodward kitabında Beyaz Saray’da yapılan bir ulusal güvenlik toplantısında yaşananları aktarıyor. İddiasına göre, Trump 19 Ocak tarihli toplantıda Amerika’nın Kore Yarımadası’ndaki askeri varlığının önemini hafife alıyor ve “Neden kaynaklarımızı bu bölgeye harcıyoruz” diye soruyor.

Trump’ın sorusuna “3. Dünya Savaşı’nı engellemek için” yanıtını veren Savunma Bakanı Mattis de toplantı sonrasında yakın çalışma arkadaşlarına Trump’ın ilkokul beşinci sınıf öğrencisi gibi davrandığını, kavrama yaşının o ayarda olduğundan yakınıyor. İddiaya göre Mattis, arkadaşlarına da “Savunma bakanları çalıştıkları başkanı her zaman seçemiyor” ifadelerini kullanıyor.

Kitaba göre, geçen Nisan ayında Suriye’deki kimyasal saldırının ardından Trump, Mattis’e Esat’a suikast düzenlenmesini istediğini belirtmiş. Mattis de telefonu kapattıktan sonra yardımcısıyla “Bunu yapmayacağız, daha dengeli olacağız” şeklinde konuşmuş.

Kitaptaki en dikkat çekici iddialardan biri de2016’daki başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalesinin olduğu iddialarını soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü sürece ilişkin. Trump’ın o soruşturmada ifadesine başvurulması gündeme gelmişti. Woodward’ın kitabına göre, Trump’ın eski avukatı John Dowd Trump’ın Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller’a ifade vermemesi konusunda iknaya uğraşmış. Kitaba göre John Dowd, “Benden iyi tanık olur” diyen Trump’a ifade vermesi durumunda neler olacağını anlatırken Amerika’da hükümlülerin giydiği kıyafete atıfta bulunarak “İfade verirsen turuncu takım giyersin” demiş ve Trump’ı argo bir dille yalancı olarak nitelemiş.

Kitapta ayrıca Beyaz Saray’dan istifa eden iki çalışanın, eski ekonomi danışmanı Gary Cohn’la sekreter Rob Porter’ın ülkeyi korumak adına Başkan’ın masasından bazı belgeleri imzalayamaması için nasıl kaçırdıkları bilgisi de yer alıyor.

Woodward’ın kitabı Trump’a yakın isimlerle yapılan ve süresi yüzlerce saati bulan mülakatların yanı sıra gizli toplantıların özetlerine ve tutanaklarına dayanıyor. Woodward kitap için Trump ile defalarca röportaj talebinde bulunduğunu ancak başarılı olamadığını belirtiyor. Woodward’ın Trump ile geçtiğimiz ay yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydını da Washington Post gazetesi yayınladı. Trump o ses kaydında Woodward’ı yalan yanlış bir kitap yazmakla suçluyor ve kendisinden önce hiçbir başkanın kendisi kadar başarılı olmadığı gerçeğini bu kitabın yansıtmadığını savunuyor.

Kitap, Trump’ın Adalet Bakanı Jeff Sessions için de pek iyi sözler sarfetmediğini ortaya koyuyor. Buna göre Trump Sessions için “Bu adamın akıl sağlığı yerinde değil. Aptal bir güneyli” ifadesini kullanmış.

Woodward’ın kitabında Trump’ın mesajlarını sık sık Twitter üzerinden vermesine de değiniliyor. Kitapta ulusal güvenlik yetkililerinin Trump’ı Twitter’ın ülkeyi savaşa sokabileceği konusunda uyardıkları da yer alıyor.

Beyaz Saray'dan yalanlama

Beyaz Saray’dansa Amerika’da ortalığı ayağa kaldıran kitabın içeriği ile ilgili yalanlama geldi. Sözcü Sarah Sanders kitabın eski Beyaz Saray çalışanlarının Başkan’ı kamuoyu önünde kötü göstermek amacıyla uydurduğu hikayelerle dolu olduğunu savundu.

John Kelly ve John Dowd da kitapta kendileriyle ilgili yazılanların gerçek olmadığını kaydetti.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Dünya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır