RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
13-02-2017, Pazartesi
Jurnal.NET
İrfan Değirmenci: İnsan simit satarak da onurlu yaşar
Referandumda 'Hayır' diyeceğini açıkladığı için Kanal D'nin iş akdini feshettiği haber spikeri, kahraman da hain de olmadığını söyledi.
Referandumda 'Hayır' diyeceğini sosyal medya hesabından madde madde açıkladığı için Kanal D tarafından işine son verilen İrfan Değirmenci, "İnsan simit satarak da, limon satarak da onurlu yaşar. Ne kahraman ne de hainiz, sadece onurlu yaşamaya çalışan insanlarız" dedi.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’ya konuşan Değirmenci, işine son verildiğinin kendisine telefonda söylendiğini belirterek, “Cuma günü benim de sıralarından geçtiğim Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin maruz kaldığı muameleyi gördüm. O duyguyla da oturup her vatandaş gibi, devletin önümüzde koyduğu iki seçenekten birisine oyumu kullanacağımı açıkladım” dedi.

'Benimkisi bir küçücük kıvılcım olur herhalde'

Hapse atılan ve işsiz kalan gazetecileri hatırlatan Değirmenci, “Pazartesi günü ekranlarını açıp da beni göremeyenler belki de ülkede bir şeylerin ters gittiğini, her şeyin normal olmadığını görecek. Benimkisi bir küçücük kıvılcım olur herhalde” diye konuştu.

Değirmenci, Gezi Parkı eylemleri sırasında polise karşı atılan “Simit sat, onurlu yaşa” sloganını anımsatarak, “İşte o çok önemli. Bir kuru ekmekle doyar insan. Milyonları olup doymayanlar da var…” dedi.

'Kimse kimseyi yaftalayamaz'

‘Partili cumhurbaşkanlığı’nı hedefleyen anayasa değişikliği referandumu kampanyasında farklı görüşleri dile getirenlerin ötekileştirilmesine karşı çıktığını belirten Değirmenci, “Ben bir kahraman değilim. Ama hain de değilim. Kimse, sadece devletin sorduğu bir soruda, ‘A’ ya da ‘B’ şıkkını işaretledi diye, kimseyi yaftalayamaz” dedi.

20 maddede açıklamıştı

İrfan Değirmenci, 16 Nisan’daki referandumda ‘Hayır’ oyu kullanma sebebini 20 maddede açıklamıştı: “Bilim insanını, sanatçıyı, yazarı, çizeri, öğrenciyi, işçiyi, çiftçiyi, madenciyi, gazeteciyi, itaat etmeyen herkesi düşman bilene #Hayır!”

Kanal D de kanalın bağlı olduğu Doğan grubunun ‘tarafsızlık’ ilkesine zarar verdiği gerekçesiyle Değirmenci’yi işten çıkarıp şu açıklamayı yapmıştı:

“Bu ilkemiz, ekrandaki yayınlarımız kadar, çalışanlarımızın sosyal medya paylaşımlarını da kapsıyor. Sosyal medya konusundaki hassasiyetimizi defalarca dile getirdik, bütün arkadaşlarımızla paylaştık. Arkadaşımız İrfan Değirmenci, sosyal medyada, 10 Şubat tarihinde yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olmuştur. Bu nedenle kendisiyle iş akdimizi sonlandırıyoruz.”


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Medya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır