RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
16-02-2017, Perşembe
Jurnal.NET
Avrupa Konseyi'nden medya özgürlüğü uyarısı
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’e göre, Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğündeki kötüleşme 'alarm verici' boyuta ulaştı.
Medya özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeler son dönemde Avrupa kurumlarının en çok eleştirdiği unsurlar arasında yer alıyor. Bu alanda yaşanan olumsuz gelişmelere yönelik eleştirinin dozu da her geçen gün yükseliyor.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Türkiye'de İfade ve Medya Özgürlüğü" başlıklı memorandumu açıkladı.

Muiznieks, durumun 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması nedeniyle daha da vahimleştiğini, OHAL devam ettiği sürece ifade ve medya özgürlükleri ve akademik özgürlüğün önündeki engellerin kaldırılamayacağını savundu.

Muiznieks tarafından hazırlanan kapsamlı memorandumda, medya ve ifade özgürlüğü alanlarında yaşanan kötüleşmenin Türk demokrasisi açısından varoluşsal bir tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

Terör propagandası yorumu

İnsan Hakları Komiseri’nin geçen yıl nisan ve eylülde Türkiye’de yaptığı temaslar ışığında kaleme aldığı memorandumda, bu iki özgürlüğün esasını oluşturduğu insan haklarının korunmasının, sosyal barışın ve sağlıklı bir demokrasinin oluşturulmasının mutlak ön şartı olduğu vurgulandı.

Türkiye’de terör propagandası ile terör örgütüne destek kavramlarının aşırı derecede geniş yorumlandığı notunun düşüldüğü belgede, ifade özgürlüğünün uluslararası insan hakları normları ihlal edilerek kısıtlanmasının demokratik tartışma ortamını daraltan bir etki yarattığı, toplumu kutuplaştırdığı ve terör sorununa çözüm olmadığı kaydedildi.

Bu durumun Türkiye’yi çok tehlikeli bir yola sürüklediği görüşü de Muiznieks tarafından dile getirildi.

'Siyasi irade eksikliği'

Türk yetkililerin terörist eylem ile meşru muhalefet ve hükümete yönelik eleştirileri ayırmaya ve demokratik toplumda beklenen sorumluluk ile hoşgörüyü sergilemeye davet edildiği memorandumda, “Türk yetkililer, ifade ve medya özgürlüğünde sorunla karşılaştıklarında konuları küçümsemeye yöneldiler. Son yıllarda ifade özgürlüğünü geliştirmeye bağlılıkta belirgin bir düşüş var. Durumun iyileştirilmesinin önündeki en önemli engel siyasi irade eksikliği” ifadeleri kullanıldı.

Yasaların ve maddelerin yorumlanış ve uygulanışındaki sistemik problemlerin medya ve ifade özgürlüğünün sürekli olarak altının kazılması sonucunu doğurduğuna dikkat çekilen belgede, olağanüstü hal uygulamasına son verilmesi ve özellikle medya özgürlüğü ile akademik özgürlük alanlarında oluşturduğu ihlallerin giderilmesi gerektiği belirtildi.

'İhlalleleri meşru kılamaz'

Türkiye’nin, Suriye’deki gelişmeler, mülteciler, darbe girişimi ve terör saldırıları nedeniyle zor bir dönemden geçtiği vurgulansa da tüm bunların ifade ve medya özgürlüğüne yönelik ihlalleri meşru kılamayacağı da memorandumda dile getirilen görüşler arasında yer aldı.

Türk Ceza Kanunu’nun, bazı maddeleri başta olmak üzere, elden geçirilmesi gerektiğini belirten Muiznieks, Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğündeki kötüleşmenin yargının tarafsızlık ve bağımsızlığının erozyona uğramasıyla el ele yürüyen bir süreç olduğunu ifade etti.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Medya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır