RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
17-02-2017, Cuma
Jurnal.NET
Gazeteci Deniz Yücel gözaltına alındı
Die Welt gazetesi, Türkiye muhabirininn İstanbul’da gözaltına alındığını duyurdu. Alman gazetecilik örgütleri Yücel'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.
Alman Die Welt gazetesi, Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in İstanbul'da gözaltına alındığını duyurdu. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Yücel, Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın özel e-posta adresine düzenlenen hacker saldırılarına ilişkin kaleme aldığı haberiyle ilgili soruşturma ekiplerine ifade vermek üzere salı günü İstanbul'da emniyetine gitmişti.

Die Welt'in haberinde gözaltına alınan Deniz Yücel'in evinin arandığı bilgisine de yer verildi.

43 yaşındaki Türk asıllı Alman gazeteci, Türk medyasındaki birçok gazeteci gibi kendisini Marksist ve Sosyalist olarak tanımlayan hacker grubu RedHack'in Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın özel elektronik posta adresine düzenlediği siber saldırıyla ilgili haber yapmıştı.

Söz konusu e-postalar aralık ayından bu yana Wikileaks platformundan elde edilebiliyordu.

Welt'in genel yayın yönetmeninden açıklama

Welt'in Genel Yayın Yönetmeni Ulf Poschardt konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Muhabirimiz Deniz Yücel mükemmel bir iş çıkarıyor. Türk hükümeti, sürekli bir hukuk devleti olduğuna vurgu yapıyor. O nedenle suçsuzluğunun adil bir yargı sürecinde ortaya çıkacağından bir şüphemiz yoktur" diye konuştu.

Poschardt ayrıca Türk makamlarından Die Welt muhabiri Yücel'in bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. Poschardt "Deniz Yücel hukuk devleti ilkelerine uygun bir sürece yardımcı olmak istediğini göstermiştir. Tıpkı Türkiye Anayasası'nda da yazdığı gibi bu durum ve basın ve ifade özgürlüğü kararda etkili olmalıdır” diye konuştu.

Poschardt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda WeltN24 ekibinin Yücel'in arkasında olduğunu söyledi.

Gazetecilik örgütlerinden tepki

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall, Yücel’in gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Überall, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, hoşuna gitmeyen haberciliği bitirmek için olağanüstü hali suistimal etmeye çalışıyor" dedi.

Überall, "Federal hükümetten diplomatik kanalları kullanarak meslektaşımızı korumak için olaya müdahale etmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Almanya Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nden yapılan açıklamada ise Türkiye’deki gelişmelerin ‘yeni bir boyuta’ ulaştığı belirtildi.
Die Welt'in haberine göre Yücel, Türk makamları tarafından terör örgütüne üyelik, verilerin kötüye kullanımı ve terör propagandası yapmakla suçlanıyor.

Albayrak'ın e-postaları ile bağlantılı olarak aralık ayından bu yana 6 gazeteci gözaltına alınmıştı. Bu gazetecilerden üçü terör örgütüne üyelik iddiası ile tutuklanmıştı.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Medya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır