RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Gazeteye yapılan operasyon Anıtkabir'de protesto edildi.
19-05-2017, Cuma
Jurnal.NET
Sözcü gazetesine operasyon
"Fethullahçı Terör Örgütü adına suç işledikleri" iddia ediliyor.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Sözcü gazetesine operasyon başlatıldı. Soruşturma kapsamında gazetenin sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Mediha Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı verildiği belirtildi.

Polis 4 kişinin ikametlerinde arama yaptı. Mediha Olgun'un gözaltına alındığı, Burak Akbay'ın yurtdışında olduğu bildirildi.

15 Temmuz'daki haber gerekçe gösterildi

Sözcü'ye yönelik operasyonun gazetenin internet sitesinde 15 Temmuz 2016 tarihinde yayımlanan bir haber nedeniyle yapıldığı öğrenildi.

Gökmen Ulu imzalı "Sözcü Erdoğan'ı buldu” başlıklı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te tatilde olduğuna yer verilmişti.

Türkiye'de aynı gün akşam saatlerinde bir grup asker tarafından darbe girişimi yapılmış, Marmaris'teki Grand Yazıcı isimli otel askerler tarafından basılmıştı.

AP Türkiye Raportörü'nden eleştiri

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Sözcü'ye yapılan operasyona dair tepkisini Twitter'dan gösterdi.

Piri, “Türkiye’de eleştirel gazetecilik, terörizmle eşit tutuluyor. Sözcü gazetesine saldırı bir başka üzücü örnek” diye tweet attı. Piri, "Referandumdan sonra 'normalleşme' yok. Türkiye hükümeti, içeride bu baskı devam ederken, AB ile ilişkilerinin gelişebileceğini nasıl düşünüyor?" diye ekledi.

Kılıçdaroğlu: Bu operasyon Türkiye'ye yapılmıştır

Sözcü gazetesine yönelik operasyonla ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sözcü'ye yapılan operasyon kabul edilemez. Sözcü'ye yapılmış operasyon Türkiye'ye yapılmış bir operasyondur. Medya üzerindeki bu baskıyı Türkiye kaldıramaz" dedi.

"Bu sabah aldığımız bir haber gerçekten bizi derinden yaraladı" ifadesini kullanan CHP lideri, şöyle konuştu:

"Bütün yargı mensuplarına çok net açık çağrı yapıyorum: Siz adalet dağıtmakla yükümlüsünüz, sizin bulunduğunuz makamlar kutsal makamlardır. Bu makamlar siyasi otoriteye teslim edilemez. Siyasi otoritenin sopası olmaktan vazgeçin ve Türkiye'ye adalet dağıtın. Siz Türkiye'ye adalet dağıtamazsanız devleti çökertirsiniz."

Sözcü'ye yapılan operasyon, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Gazetenin başlattığı "#SözcüSusarsaTürkiyeSusar" etiketi kısa sürede TT olurken, birçok ünlü sanatçı da attıkları tweet'le Sözcü'ye destek verdi.

TGC: Yeni bir baskı örneği

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Sözcü’ye yapılan operasyonu, "gazetecilik için yeni bir baskı örneğidir" diye tanımladı.

TGC’nin yazısılı açıklamasında, "Sözcü Gazetesi'nin suçlanmasına neden olan 'Cumhurbaşkanının nerede tatil yaptığının duyurulması' gazetecilik açısından dünyanın her yerinde, her gazetenin yayınlamakta hiçbir sakınca görmeyeceği bir haberdir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Gazetecilik halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için yapılan bir meslektir. Gazetecilik faaliyetinin sürekli gözaltı ve tutuklamalarla baskı altında tutulması toplumun haber alma kanallarını tıkamaktadır. OHAL sürecinde de demokrasinin temeli olan basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne toplum olarak sahip çıkmak zorunda olduğumuzu hatırlatıyoruz" denildi.

Basın Konseyi: Şaşkınlıkla öğrendik

Sözcü gazetesine yönelik operasyonla ilgili Basın Konseyi'nden de açıklama geldi. Açıklamada, "19 Mayıs’ın yıldönümünü kutlamak için Basın Konseyi Yüksek Kurul üyeleri olarak geldiğimiz Samsun’da, Sözcü gazetesine yönelik operasyonu şaşkınlıkla öğrendik" denildi.

Basın Konseyi, "Gazetecilere yönelik yeni bir baskı örneği ile karşı karşıya kaldığımız anlaşılıyor. Hatta 10 aydır süren bir soruşturmada harekete geçmek için 19 Mayıs’ın seçilmesini de anlamış değiliz. Savcılar, isimleri ve adresleri belli gazetecileri normal günlerde ifadeye çağırabilir, her türlü soruyu yöneltebilir" ifadesini kullandı.

Türkiye tutuklu gazeteci sayısında lider

Gazeteciler Cemiyeti'nin Sözcü operasyonundan önce yayımladığı "Özgürlük için Basın" raporuna göre, Türkiye'de 159 gazetecinin cezaevinde olduğu belirtildi. 123 gazetecinin ise yurt dışında "kaçak" durumunda bulunduğu kaydedilen raporda, yılın ilk dört ayında Türkiye’nin hapisteki gazeteci sayısıyla dünya lideri olmaya devam ettiği aktarıldı.

Raporun yayınlanması dolayısıyla yazılı açıklamada bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, aynı dönemde gazetecilere yönelik 46 yeni soruşturma ve 20 ilave dava açıldığını ifade etti.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Medya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır