RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Ahmet Şık cezaevinden çıktıktan sonra eşi ve arkadaşları tarafından karşılandı.
09-03-2018, Cuma
Jurnal.NET
Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye
Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın tahliye talebi reddedildi. Bir sonraki duruşma, 16 Mart'ta Silivri’de görülecek.
Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri dahil 20 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Silivri’de görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanıkların yanı sıra tutuklu bulunan Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık hazır bulundu. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Utku Çakırözer, HDP Milletvekili Garo Paylan, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Almanya Direktörü Christian Mihr, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Rebecca Harms takip etti.

Tanıkların dinlendiği davanın altıncı duruşmasında Ahmet Şık’ın dava dosyasıyla ilgisi olduğunu gösteren tek bir belge olmadığını söyleyen avukat Can Atalay, müvekkilinin tahliyesini istedi. Tutuklu avukat Akın Atalay ise duruşmaya ara verilmeden önce, “Biz suçsuzuz. Tahliye olacağız diye çirkin bir pazarlığa girişmeyiz. Haksız gerekçelerle 16 aydır tutukluyuz” dedi.

Mahkeme heyeti de duruşmaya verilen aranın ardından Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun tahliyesine karar verdi. Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay ile “JeansBiri” Twitter kullanıcısı olduğu iddia edilen Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise tutuklululuk hallerinin devamına hükmedildi. Mahkeme başkanı ara kararı açıklarken Akın Atalay'a hitaben "Kaptanlar en son gemiyi terk eder" dedi. Savcı ise sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istemişti.

Silivri Cezaevi'nden çıktıktan sonra yaptığı açıklamada sevinçli olmadığını belirten Ahmet Şık, "Bu ülkede sevineceğimiz gün gelecek, çünkü bu mafya saltanatının biteceğini ben size garanti ediyorum. Hakikate inanan herkes bilsin ki bu mafya saltanatı hak ettiği yere gidecek, işte biz o gün sevineceğiz" şeklinde konuştu.

Şık, "Akın Atalay bu komplonun son tutuklusu olarak içerdeyken kimsenin sevinmemesi gerektiğini" de sözlerine ekledi.

Haklarında 7,5 ila 43 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edilen sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek" ve "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmakla" suçlandığı davada, üç Cumhuriyet çalışanı tutuklu yargılanıyordu.

Bir sonraki duruşma, 16 Mart’ta Silivri’de görülecek.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Medya En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır