RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
25-08-2017, Cuma
Jurnal.NET
İki yeni KHK yayınlandı, 3 basın kuruluşu kapatıldı
693 ve 694 sayılı KHK'lerle 922 kişi ihraç edildi, MİT cumhurbaşkanlığına bağlandı, vekillere soruşturma yolu açıldı.
OHAL kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’de yayımlandı. 693 sayılı KHK ile 922 kişi kamudaki görevinden ihraç edilirken, 57 kişi görevine iade edildi, 13 emekli TSK personelinin rütbeleri alındı ve 6 kurum ve dernek kapatıldı.

Diyarbakır merkezli Dihaber ajansı, Gazete Şujin ve Rojeva Medya gazetesi kapatılan basın kuruluşları arasında yer alıyor. 693 ve 694 sayılı KHK’larla Kur’an Sevenler Derneği, Antalya Çağlayan Lisesi Mezunları Derneği ve Mavi Derneği de kapatıldı. Kapatılan basın kuruluşları ve derneklerin tüm varlıkları Hazine’ye devredildi.

'120 AKADEMİSYEN İHRAÇ EDİLDİ'

Yeni KHK’lere göre, Adalet Bakanlığı’ndan 142, İçişleri Bakanlığı’ndan 29, Milli Savunma Bakanlığı’ndan ise 19 kişi; Yüksek öğretim kurumlarından ise 120 akademisyen ihraç edildi. Ayrıca Kara Kuvvetleri’nden 106, Deniz Kuvvetleri’nden 40, Hava Kuvvetleri’nden ise 90 personel ihraç edildi.

694 Sayılı KHK ile, üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerin kurumlarına dönmelerinin önü kesildi. Söz konusu KHK'ye göre, ihraç edilen bir akademisyenin üniversiteye dönmesi yönünde karar verilse bile ataması kendi kurumuna değil, Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilecek şekilde yapılacak.

'CUMHURBAŞKANI ONAYLAMADAN MİT MÜSTEŞARI TANIKLIK YAPAMAYACAK'

MİT Müsteşarı’nın tanıklığı Cumhurbaşkanı’nın onayına bağlandı. OHAL kapsamında yayımlanan yeni KHK ile Milli İstihbarat Teşkilatı Cumhurbaşkanına bağlanırken daha önce MİT Müsteşarının başkanlığını yürüttüğü Milli İstihbarat Koordinasyon Kuruluna, Cumhurbaşkanı başkanlık edecek.

MİT Müsteşarı hakkında soruşturma yapılması Cumhurbaşkanının iznine bağlı olacak. Soruşturma izni verilmesi veya verilmemesi kararlarına karşı 10 gün içinde Danıştay Birinci Dairesine itiraz edilebilecek. İtirazlar en geç 3 ay içinde karara bağlanacak ve verilen kararlar kesin olacak. İzin verilmesi üzerine soruşturma Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yapılacak.

Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'de görev yapan personele ilişkin istihbarat hizmetleri MİT tarafından yürütülecek. MİT, güvenlik soruşturması kapsamında Bakanlık ve TSK personeli hakkında kıt'a içinde veya dışında her türlü araştırma yapabilecek.

'MİLLETVEKİLLERİNE SORUŞTURMA AÇILABİLECEK'

Milletvekillerine işledikleri suçlardan dolayı soruşturma açılabilecek.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Türkiye En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır