RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Meydanda polisin sert müdahalesi sonucu onlarca kişi ters kelepçeyle gözaltına alınmıştı. [FOTOĞRAF: KEMAL ASLAN]
28-08-2018, Salı
Jurnal.NET
Ahmet Hakan'dan Soylu'ya 'Cumartesi Anneleri' sorusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kapıylarını arayan anneleri makamında ağırladığını hatırlatan Hürriyet yazarı, İçişleri Bakanı'na "O fotoğrafın çekildiği günden bugüne ne değişti ki?" dedi.
Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 'nun 'Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta eyleminin yasaklanmasına ilişkin "Bu istismar ve kandırmacının son bulmasını istedik" açıklamasını köşesine taşıdı.

Hakan, 'Süleyman Soylu 'ya Cumartesi Anneleri sorusu' başlığıyla yayımlanan yazısında şu ifadeleri kullandı:

"İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ' Cumartesi Anneleri' eylemine polisin müdahale gerekçesini… 'Anneliğin teröre alet edilmesi ve istismar edilmesi' olarak açıkladı. Ve 'Biz bir kandırmacaya son verdik' dedi. İyi ama Cumhurbaşkanımız Erdoğan, başbakanlığı döneminde ' Cumartesi Anneleri'ni makamında ağırlamıştı. Fotoğraf hala gözümün önünde. Hepimize nasıl da umut olmuştu o fotoğraf… Çok mutlu olmuştuk kayıp çocuklarını arayan anneleri o makamda görünce… 'İşte devletin şefkati' demiştik. 'İşte özlediğimiz fotoğraf' demiştik. O fotoğrafın çekildiği günden bugüne ' Cumartesi Anneleri' açısından ne değişti ki… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu böyle bir yaklaşım ortaya koydu?.."

Ahmet Hakan, İçişleri Bakanı Soylu'ya, "Keşke Sayın Bakan istismarın ne zaman başladığını izah etse de meseleyi tam olarak anlamış olsak" dedi.

'Cumartesi Anneleri'nin eylemine ters kelepçeli gözaltı

'Cumartesi Anneleri' ve destekçileri, 25 Ağustos’ta kayıplarının akıbetini sormak için 700’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda eylem yapmak istemiş ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla eylem yasaklanmıştı. Meydanda polisin sert müdahalesi sonucu onlarca kişi ters kelepçeyle gözaltına alınmıştı.

Bakan Soylu, eyleme izin verilmemesiyle ilgili “Bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik” demişti.

Soylu şunları söylemişti:

“Doğrudan doğruya terör örgütünün sözcülüğünü yapıyorlar, savunuyorlar, hiçbir şey yapamıyorsa eylemlerine sessiz ve tepkisiz kalıyorlar. Örgütlere bir ‘poker yüzü’ temin etmeye ve aslında bir meşruiyet alanı açmaya çalışıyorlar. Terör örgütleri Türkiye’de her zaman bir istismar içinde olmuştur. Kadın istismarı yaptılar, çocuk istismarı yaptılar, etkin köken istismarı yaptılar, mezhep istismarı yaptılar. Bugün terör örgütleri, bu odaklar eliyle bir başka istismar alanı peşinde koşuyorlar, anne istismarı. Yapılmak istenen çok açıktır. Annelik kavramı üzerinden bir mağduriyet oluşturup, hem teröre bir mağduriyet maskesi giydirmeye çalışıyorlar, hem de toplumu ayrıştırmaya çalışıyorlar.”

Erdoğan’la görüşmüşlerdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde 5 Şubat 2011’de Cumartesi Anneleri’ni makamında kabul etmişti.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Türkiye En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır