RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
Afrika'da yerleşik ilk ve tek Türk kadın safari rehberi olan Meltem Yaşar, halen Olimpos'ta yaşıyor, Uganda ve diğer bazı Afrika ülkelerine safari düzenliyor.
24-07-2017, Pazartesi
Jurnal.NET
Türkiyeli genç bir kadın Uganda'ya yerleşirse!
Küçük bir kızken, babasının hediye aldığı Resimli Hayvanlar Ansiklopedisi ile başlayan Afrika sevdasının yaşamını şekillendireceğini o günlerde henüz bilmeyen Meltem Yaşar, goril trekking yapmak için gittiği Uganda’ya ilk görüşte aşık olur.

Türkiye’nin ilk kadın safari rehberi, fotoğraf sanatçısı, gezgin ve yazar Meltem Yaşar, merakla beklenen ilk romanını yayınladı. Pigmelerle Dans, sosyal medyada gerek Meltem’in Afrika fotoğrafları, gerekse söylemleri ile binlerce takipçiye sahip bir platform. Onu paylaşımlarından takip edenler, doksanlı yıllarda çoğumuz için bir hayal olan safari, vahşi goriller, filler, boncuk kolyeli güzel Afrikalı kadınlar gibi kavramlarla genç bir kadını buluşturan bazen komik, bazen hüzünlü öyküyü çok merak ediyorlar, “Yaz Meltem yaz,” diyorlardı. Ancak Meltem Yaşar, yaşadıklarını kaleme almasının bir sebebini de şöyle vurguluyor:

“Türkiye’ye döndükten sonra, insanların ne kadar sıkıştıklarını gördüm. Romanımla, onlara kendilerine verilmiş olanı kabul etmek yerine direnmek ve hayallerini gerçekleştirmek için bir umut vermek, ‘sen de yapabilirsin’ demek istedim!”

HAYALLERİNİ KOVALAMAKTAN ASLA VAZGEÇME

Küçük bir kızken, babasının hediye aldığı Resimli Hayvanlar Ansiklopedisi ile başlayan Afrika sevdasının yaşamını şekillendireceğini o günlerde henüz bilmeyen Meltem Yaşar, goril trekking yapmak için gittiği Uganda’ya ilk görüşte aşık olur. Olayların akışı onu bir safari şirketine ortak olmaya ve bu ülkeye yerleşmeye kadar götürecektir ancak ne kadar riskli bir işe kalkıştığının farkında değildir. “Bilmediğim bir coğrafyada, bilmedi ğim kurallarla oynanan bir oyunun içine düştüm ve kayboldum,“ dese de, “mutlu olmak” için geldiği Uganda’dan mutlu olmadan dönmemeye ve pes etmemeye karar vermiştir. Tüm bu olup bitenler arasında aşk da kapısını çalmıştır Meltem’in… Krater gölü manzaralı bir terasta elele oturup, beyaz kafalı kartalın yavrusuna uçmayı öğretişini birlikte izlediği bir sevgilisi vardır!

“Çocukluktan beri başka bir coğrafyada, başka bir enlem ve boylamda yaşamanın hayalini kurmuştum. O coğrafya Afrika’ydı. Ama Nişantaşı’nda bir apartman dairesi satın almış, her gün Tepebaşı’na işe gidip geliyordum. Kendi kafesimi kendi etrafıma inşa etmiştim. Oyun bitmişti işte.”

“Kontrolümden çıktığını sandığım ya da içinde kontrol altında olmayan hiç bir şey olmayan hayatım gönüllü olarak kendimi hapsettiğim bir kafese dönüşmüştü. Düzenimi alt üst edecek değişiklikler, maceralar yerine, parmaklıklar arkasında geçen bir hayat daha cazip bir hale mi gelmişti? Kapısını kendim açıp kapadığım o kafeste yaşamanın sıkıcı güvenliği. İşte o benim hayatımdı.”

“Fazla düşünmeden tüketmeye yönelik reklamlar, özendiren televizyon programları insanları eşya delisi yapmıştı. İnsanlar eşyalarla deneyimleri aynı kefeye koyar olmuşlardı. Haki renklerde kamuflaj bir pantolon giyersek, aktif ve dinamik olmuşuz gibi, kısa siyah bir elbise giyersek seksiymişiz gibi hissediyor, gerçek tecrübeyi yaşamadan hissederek kandırılıyorduk. Eşya tecrübenin yerini almış, hatta kendisi olmuştu.”

MELTEM YAŞAR

Adana'da doğan Meltem Yaşar, Adana Anadolu Lisesinden sonra ODTÜ İİBF Kamu Yönetimi bölümünde okudu. British Council’den burslu olarak Galler Üniversitesinde Bankacılık, Muhasebe ve Ekonomi masterı yaptı. “Bankalarda Likidite Tahmin Etme Yöntemleri” başlıklı bir tez çalışması gerçekleştirdi.

Pamukbank’ta mali kontrol, Boyner Holding’de bütçe ve MIS, Turkcell’de stratejik planlama bölümlerinde çalıştı. Ticari Bankalarda Fon Maliyeti Hesaplama Yöntemleri adlı bir kitap yazdı.

2005 yılında goril trekking ve safari yapmak için gittiği Uganda`ya yerleşti. Fotoğraf çekip Afrika deneyimleri hakkında yazdı. Uluslararası firmalara finans konusunda danışmanlık hizmeti verdi. Uganda ve İstanbul`da fotoğraf sergileri açtı.

Afrika'da yerleşik ilk ve tek Türk kadın safari rehberi olan Meltem Yaşar, halen Olimpos'ta yaşıyor, Uganda ve diğer bazı Afrika ülkelerine safari düzenliyor..YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Yaşam En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır