RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
14-01-2018, Pazar
Jurnal.NET
Şiddetin doğurduğu bir katil : Aileen Wuornos
Kendisi kimilerine göre seri katil, kimilerine göre ise yaşadığı olaylardan dolayı mağdur bir kadın. Bu insanlar tarafından hala tartışmaya açık bir konu. Ama şu bir gerçek ki hepimizin bu hikayeden çıkaracağı sonuçlar var.
GİZEM ÇETİMEN

“Şiddet, şiddeti doğurur.” diye bir söz vardır hepimizin bildiği. Bu sözün doğruluğunu tescil etmemiz için dünyaya hatta çevremize bile bakmamız yeterlidir kimi zaman. Şiddet, insan ruhuna bir daha asla tamir edilemeyecek hasarlar verir ve insanı olmadığı birine dönüştürebilir. Bu acılı ruhlardan biri de yirminci yüzyılın en tehlikeli seri katilleri arasında gösterilen Aileen Wuornos.

Kendisi kimilerine göre seri katil, kimilerine göre ise yaşadığı olaylardan dolayı mağdur bir kadın. Bu insanlar tarafından hala tartışmaya açık bir konu. Ama şu bir gerçek ki hepimizin bu hikayeden çıkaracağı sonuçlar var.

Aileen’in şiddet, terk edilme ve istismarlarla dolu hayatı 1956 yılında başlar. Annesi ve babası o daha doğmadan ayrılır. Babası “çocuk tacizi” suçuyla tutuklanır ve ardından intihar eder. Annesi ise onu ve kardeşini büyükannesi ve büyükbabasına bırakır ve kaçar. Fakat Aileen bu evde çok zor bir çocukluk dönemi geçirir. Büyükbabası tarafından sürekli tacize uğrar. On üç yaşına geldiğinde ise büyükbabasının arkadaşı tarafından tecavüze uğrar ve hamile kalır. Gayri meşru bir çocuk doğurduğu için de büyükannesi ve büyükbabası onu evden kovar.

Daha çocuk yaşta kimsesiz bir şekilde sokaklarda kalan Wurnos terk edilmiş hurda bir arabada yaşar. İçki ve yemek bulabilmek için ise “hayat kadınlığı” yapmaya başlar. Bir gün eşcinsel barında hayatının aşkını bulur. Tyria Moore… Onunla mutlu bir hayat geçirebilmek için “normal” bir iş aramaya başlar fakat kimse hayat kadını olduğu için ona iş vermez. O da para kazanmak için tekrar hayat kadınlığı yapmaya devam eder.

30 Kasım 1989 yılında Aileen, Richard Mallory isimli bir adam onu arabasına alır. Mallory ona işkence edip tecavüz eder. Kendini korumak için ilk cinayetini işler Aileen o gün. Öldürdüğü adam ise tecavüz suçundan on yıl hapis yatan eski bir suçludur.

İçinde büyük bir öfke besleyen Aileen durmaz ve ilk cinayetinden sonra dört cinayet daha işler. Sevgilisinin onu ihbar etmesi ve aleyhinde tanıklık etmesiyle idam cezasına mahkum edilir. Ve mahkemenin aldığı karar üzerine hepimizin hafızasına yer edecek şu cümleleri söyler: “Ben masumum. Umarım size de tecavüz ederler!”

Aileen Wuornos, öldürdüğü söylenen yedi kişiden sadece beşinden sorumlu tutulur. Diğerlerinin cesetleri bulunamadığı için kanıtlanamaz. Ve 9 Ekim 2002 yılında idam edilir.Tecavüze uğramış bir kadındı Aileen Wuornos. Günümüzde de hala kadına yönelik devam eden şiddetlerin, ayrımların hepsini yaşamış bir kadın. Hayat kadını olduğu için polise gidememiş. Ne tepki alacağını biliyordu çünkü. İnsanlar hayat kadınlarına hoş gözle bakmazlar. Yaşadıkları her şeyi hak ettiklerini düşünürler, insan olduklarını unutarak. Aileen şiddete şiddetle karşılık vermiş biri aslında. Bu onu suçsuz yapmıyor fakat bizi de masum yapmıyor.

Kaynakça : A’dan Z’ye Seri Katiller Ansiklopedisi


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Yaşam En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır