RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
08-05-2018, Salı
Jurnal.NET
Dört mevsim insan öyküleri
Yeditepe Üniversitesi'nin yanı başında bulunan Kayışdağı Mahallesi'nde 13 yıl önce görüşülüp fotoğraflanan mahalle sakinleriyle yeniden bir araya gelen üniversite öğrencileri, öncesi ve sonrasını fotoğraflarla belgeledi.
HABER: GİZEM ÇETİMEN - FOTOĞRAF: MİRAY ÖZBİLEK

Her insan bir hikaye kitabıdır. İçinde farklı farklı yaşanmışlıklar ve duygular barındırır. Kimisi sıla hasretini, kimisi zorlu şartlarda nasıl pes etmeyip yola devam ettiğini bazısı da hayatının en mutlu anını dile getirir öyküsünde. Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri de komşuları olan Kayışdağı Mahallesi sakinlerinin öykülerini, açtıkları “Kayışdağı’nda Dört Mevsim: Yeniden Ziyaret” adlı sergiyle anlatıyor.


.

Üniversitenin yanı başında bulunan Kayışdağı Mahallesi’nde 13 yıl önce görüşülen mahalle sakinleriyle yeniden görüşülüp fotoğrafları çekilerek oluşturulan serginin 7 Mayıs’taki açılışı, fotoğraflanan mahalle sakinleriyle birlikte yapıldı.


.

2005 yılında koordinatörlüğünü Öğr. Gör. Kayıhan Güven ve Dr. Kader Tuğla Saltuk’un yaptığı “Kayışdağı’nda Dört Mevsim” adlı proje kapsamında, üniversitenin bulunduğu Kayışdağı Mahallesi’nin sakinleri ile görüşmeler yapılmış, günlük yaşamları ve gelecek planları konuşulmuştu.

Gazetecilik Bölümü öğrencileri ilk projede görüşülen mahalle sakinlerine ulaşarak yıllar içinde yaşanan değişimi ortaya koydu. Yüz yüze görüşmeler fotoğraflandı ve görüşmecilerin kendi el yazılarıyla görüşmeler kayda geçirildi. Ulaşılamayan katılımcılarla ilgili de bilgi toplandı.

Aradan geçen on üç yılın ardından kimileri beklentilerini alamamış kimileri ise bu şehirden umduğunu bulamamış ve memleketlerine geri dönmüştü.

Kurdeleyi mahalle sakinleriyle birlikte kestiler

Toplanan bilgiler ve çekilen fotoğraflarla oluşturulan serginin açılışı Yeditepe Üniversitesi Rektörlük Binası’nda, 13 yıl aradan sonra görüşülüp fotoğraflanan isimlerle birlikte yapıldı. Serginin açılış kurdelesini, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Aydın ve Kayışdağı Mahallesi Muhtarı Kadir Yılmaz kesti. Açılışta mahalle sakinlerine katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

İstanbul’un geçirdiği kültürel- sosyolojik- ekonomik değişimin çok açık bir şekilde ortaya çıktığı çalışmada görüşmeleri ve fotoğraf çekimlerini yapan öğrencilerin isimleri şöyle:

Ali Bertay Ergenç, Aydın Ögeday Çakır, Barkın Yağız Özkan, Burak Çelik Büşra Filiz, Cem Başarır, Ceren Özcan, Deniz Ogan, Doğan Özgün Aldoğan, Emrecan Aslan, Enes Yücel, Feyza Nur Kaya, Fulden Korkmaz, Fulya Altunyay, Gizem Çetimen, Ilgım Kurter, İrem Öztürk, Leyla Özkaplan, Mehmet Enver Eyaz, Mert Mehmet Eruz, Muhammed Gökalp, Nihal Alper, Nagihan Yılkın, Nuri Oltan Altuntop, Ozan Oğuz Kurt, Önder Demirbilek, Selin Sena Çetin, Seray Yücel, Şebnem Topallar, Şevval Akdeniz, Teoman Tutkun, Umut Can Demirbilek, Yavuz Kartal, Zeynep Akı.


.

Hayatta hiçbir şeyin sabit durmadığını ve sürekli bir değişimin içinde olduğumuzu anlatan sergi, Yeditepe Üniversitesi, Rektörlük Binası’nda 7-14 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.


YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Yaşam En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır