RSS RSS | ARAMA Jurnal'de ARA
jurnal.net
21-08-2018, Salı
Jurnal.NET
Endonezya oturum iznine sahip olmak için...
Genelde buraya gelen yabancıların yaşamak ve çalışmak için vize almaları gerekmektedir. Bazı ülkelerden gelen kişiler ise vize almadan 30 gün kadar burada kalma hakkına sahip olurlar.
Endonezya’da ikamet statüsüne sahip olmak için yapılan işlemler de yasaların uygulanma biçiminden dolayı biraz karışık bir hal almıştır. İkamet statüsü kazanmak için tek bir yol değil birden fazla yol bulunmaktadır. Bu da kişilerin işlerini karışık duruma sokmaktadır. Her bir göçmenlik bürosu duruma farklı yorum katabilir. Kendince usulleri bulunur ve ücretlerde de sizden ekstra bir ücret talep edebilir. Vatandaşlık firmaları size bu konuda yapmanız gerekenleri anlatacaktır.

İlk olarak 6 aya kadar geçerli oturma vizesinden bahsedelim. Bu vize İzin Kunjungan Sosial Budaya Vizesi'dir. VKSB vizesine sahip olmak için Endonezyalı bir sponsorun size yardımcı olması gerekebilir. 60 gün geçerli olan bu vize 6 aya kadar uzatılabilir. Tek girişlik bir vize olduğu için alışveriş yapmak için ya da aile ziyaretlerinde bulunan kişiler için uygun bir vizedir. Ülkeyi terk ettiğiniz anda vizeniz hükümet tarafından geçersiz olacaktır.

Kunjungan Beberap Kali Perjalanan Vizesi ise 12 ay boyunca geçerli olan bir vizedir. Bir diğer ismi ile Sosial Budaya’dır. Bu vizeyi alırsanız eğer ülkeye giriş çıkış hakkı da verilecektir. Yani ülkeden çıktığınız anda vizeniz direk olarak geçersiz sayılmayacaktır. Daha çok sosyal aktiviteler ile gelmiş olan kişilerin tercih ettikleri bir vizedir.

Bir yabancı Endonezyalı bir şirket tarafından çalıştırılıyor ise bu kişinin ülkeyi giriş çıkışını sağlayacak bir vizeye sahip olabilir. Sınırlı Geçici Vize ya da Yarı Daimi İkamet vizesi diyebiliriz. Bu vizeye sahip olan kişiler çalışma iznini aldıktan sonra eşi ve çocukları da yararlanabilecektir.

Geçici ikamet izni yani Kartu İzin Tinggal Terbatas altı ay ile bir yıl arasında geçerli olan bir vizedir. Gelmek isteyenlerin en çok kullandıkları ve en yaygın olan vize bu vizedir. Geçerliliği en fazla 5 yıl kadardır ve kişilerin yine bir sponsora ihtiyaçları olacaktır. ilk etap için 1 yıl geçerli olan bu vizeyi daha sonra uzatmanız gerekecektir.

Daimi Oturum İzni bir diğer ismi ile Kartu İzin Tinggal Tetap vizesi ise 5 yıl geçerli olan bir vizedir ve 5 yıl sonunda ise 4 ardışık 5 yıl daha uzatılabilmektedir. Yani toplamda bu vizenin geçerlilik süresi 25 yıldır. Genellikle Endonezyalı eşi olanlar ve orada yaşamak isteyenler bu vizeden yararlanırlar.

Ayrıca 55 yaşın üzerinde olan kişiler için de emeklilik vizesi bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinde Endonezya son zamanlarda çok tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonrasında 2017 yılında 1 milyondan fazla yabancı ülkeye gelerek ziyaret etmiştir. Dünyanın en büyük turizm merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

İnternet ile de ziyaret ederek http://gezilecek.org/ detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ülkedeki yabancı işçi sayısı diğer ülkelerde çalışan işçi sayılarına göre daha azdır. Yani insanlar kalmak için çok fazla burayı tercih etmemektedir. Endonezya’da yabancı işçilere yönelik düzenlemelerin de bu konu üzerine doğrudan etkileri bulunmaktadır.


ETİKETLER: endonezya , gezi , gezilecek , seyahat , tatil , vize , yaşam
YORUMUNUZ:
Misafir kullanıcı adı ile 500 karakter yazabilirsiniz. 500 karakter hakkınız kaldı.
Yaşam En Çok Okunanlar
ANA SAYFA  |   TÜRKİYE  |   DÜNYA  |   EKONOMİ  |   MEDYA  |   YAŞAM  |   TEKNOLOJİ  |   SPOR  |   ARAŞTIRMA  |   RSS  |   KÜNYE
Copyright © 2000 - 2017 JURNAL.NET, Tüm hakları saklıdır