Aşkın en ‘masum’ yeri

0

Çukurcuma Caddesi üzerinde yer alan Masumiyet Müzesi bir romandan esinlenerek açılmış ilk ve tek müze olma özelliğine sahip.

GİZEM ÇETİMEN

Bir gün dolabınızdan çıkan kelebek şeklindeki bir küpe tüm hayatınızın özetini hatırlatır size. O anda küpeye baka kalır kim bilir kimi hatırlarsınız. Bazı eşyalar vardır, sırf sevdiklerimiz onlara dokundu diye paha biçilemez bir değer taşır. Onu o an alıp saklamak istersiniz. Farkında olmadan o biriktirdiğiniz şeyler evinizde bir tarihi esere dönüşür. Eviniz de müzeye…

Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi” de böyle oluşmuş bir yer. Pamuk, Çukurcuma Caddesi üzerinde yer alan 1897 yapımı tarihi bir binada, müze ile aynı adla yayımladığı kitabın baş kahramanları Füsun ile Kemal’in aşkını ölümsüzleştiriyor.

Nobel ödüllü yazar, bu müzeyi yıllarca topladığı objelerle oluşturuyor. Müze fikri ise en büyük hayaliymiş aslında yazarın. Hatta ilk olarak işe müze için eşyaları bulmakla başlamış Orhan Pamuk. Ardından bulduğu eşyalarla da kitabın hikayesini oluşturmuş. Fakat bir müze açmak meşakkatli ve uzun süreli bir iş olduğu için kitap daha önce yayımlanıyor. Müze ise gecikmeli olarak 28 Nisan 2012 tarihinde kapılarını açıyor.

Ayrıca müzenin bir diğer önemini de atlamadan geçilmemeli. Masumiyet Müzesi, bir romandan esinlenerek açılmış ilk ve tek müze olma özelliğine sahip.

Kemal’in babasının saati.

“Müzeyi anlamak için kitabı okumamız gerekli mi?” diye düşünenler ise bu konuda içlerini rahat tutabilirler. Yazarın objeleri sergileme şekliyle kitabı okumadan da o dünyaya adımınızı atabiliyorsunuz. Tabii ki kitabı okuyanlar için de sürprizler var.

Müzedeki içi objelerle dolu 83 vitrin, kitabın 83 bölümünü temsil ediyor. Her vitrinde o bölümden parçaları görebiliyorsunuz.

‘Hayatımın en mutlu anı’

Müzenin girişinde ziyaretçiler Füsun’un 4213 adet sigara izmaritiyle oluşturulmuş bir “takvim” ile karşılaşıyor. Yazar buna Kemal ile Füsun’un buluşma zamanlarını simgelediği için “takvim” benzetmesi yapmış. Biraz yaklaşıldığın da ise her izmaritin altında Füsun’un o sigarayı içerken ki ruh halini yansıtan küçük notlar görülüyor.

Müzenin bir diğer en dikkat çeken bölümü ise kelebek şeklinde ki küpe. Kitapta bahsi geçen önemli bir eşya aslında. Bu aynı zamanda müzenin de logosu. Pamuk bu bölüme “Hayatımın En Mutlu Anı” ismini vermiş. Bunun nedeni ise sevdiğiniz insanın yanınızdan ayrıldıktan sonra küçük bir eşyasını bulmanın en mutlu an olabileceğini göstermek.

Müze de sadece Füsun ve Kemal’in aşkına tanık olmuyoruz. Aynı zamanda İstanbul’un 1950-2000 yılları arasındaki giyim kuşamına, objelerine, değişen ritüellerine ışık tutuyor. Sinema biletleri, kibritler, likör şişeleri, kapı kulpları, biblolar, fotoğraflar, filmler ve daha binlerce eşyadan oluşan bir koleksiyon sayesinde bu dönemi tekrar yaşatıyor bizlere. Hem bir aşka tanıklık ediyor hem de nostaljik bir yolculuğa çıkıyoruz aslında.

Füsun’un sigara izmaritleri.

Yolculuğumuz binanın çatı katındaki bir odada bitiyor. Bu oda kitabın baş kahramanı Kemal’in tüm hikayesini ve müze fikrini Orhan Pamuk’a açtığı yer. Kemal, sevdiği kadınla yaşadığı anları ölümsüzleştirmek ve onlara geri dönmek için kocaman bir müze açtı. Aslında bize şu an yaşadığımız evlerin de “Hayatımızın En Mutlu Anı” na tanıklık eden müzeler olduğunu ispatlıyor.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, perşembe günleri 10:00-21:00 saatleri arasında, diğer günler ise 10:00-18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeyi gezme süresi hem tüm vitrinleri inceleyip hem de yazarın kendi sesinden hikayeyi dinlediğinizde yaklaşık iki saat kadar sürüyor. Müzenin tamamen aşıklar için yapılmış bir yer olduğunu da unutmayanız buraya gelirken. Böylesi aşkın en yoğun yaşandığı yer de öpüşmek serbest. Güvenlikler yazar tarafından tembihli.

Müzeye giriş ücretleri ise tam 20 TL, öğrenciler için ise 15 TL. Kitabınızın içinde ise bu konuyla ilgili bir sürpriz bekliyor.

(Bu yazı, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencilerinin hazırladığı Yeditepe Postası dergisinin Haziran 2018 tarihli sayısında yayımlanmıştır.)

Share.

About Author

Muhabir. Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply