BTM, girişimcilerini Silikon Vadisi’ne gönderiyor

0

WinGlobal projesi mezunları, ABD’deki yatırımcılara sunum yaparak kendilerini anlatacak.

İstanbul’un girişimcilik ekosistemini güçlendirecek, İstanbul ekonomisinin global ölçekteki rekabet gücünü ve bölgesel çekim gücünü artıracak projesi ‘WinGlobal: Küresel Doğan StartUp’lar projesi ilk mezunlarını verdi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimciliği teşvik için kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) tarafından koordine edilen WinGlobal projesi İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Teknopark İstanbul ortaklığı ve İSTKA’nın desteği ile gerçekleştirildi. Hedef kitlesi ’40 küresel doğan StartUp’ olan projenin ilk etabına 20 girişim kabul edildi.

Girişimler, 16 hafta boyunca yoğun bir programdan geçirildi. Bu programın diğer programlardan farkı girişimcilerin bir ürün geliştirmesine değil, iş modellerine odaklanılması oldu. Bu 16 hafta sonunda tüm süreçleri başarı ile tamamlayan sekiz girişim, yatırımcıların karşısına çıkmaya hak kazandı.

BTM’nin yeni yerinde ilk etkinlik

Girişimci-yatırımcı buluşması, ‘WinGlobal Sahne’ etkinliği ile gerçekleştirildi. BTM’nin Fulya’daki üç bin metrekarelik yeni yerleşkesinde yapılan etkinlik, hem yerleşkenin hem de WinGlobal’in ilk sahnesi oldu.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç etkinlikte yaptığı konuşmada, “Yenilikçi fikirleri teşvik etmezseniz, onları pazarla buluşturmazsanız, başka ülkelerin pazarı haline gelirsiniz. İşte biz Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde içimizdeki yetenekleri, fikir sahiplerini küresel ve evrensel bir lige hazırlıyoruz” dedi.

‘Türk Unicorn’ların ilk adresi BTM olacak’

Bu projenin yanısıra BTM’nin yeni yerinin sağladığı imkan ve sinerji ile ‘BTM 1000’ projesinin de start aldığını dile getiren Avdagiç, “Yani 1000 startup’ın ticarileşmesi süreci başlamıştır. İnanıyorum ki,bu projemizle, startuplara daha fazla yatırım yapılmasına teşvik edip,Türkiye’den ilk çıkacak Unicorn’ların adresi olmayı da başaracağız. Bu proje ile Türk girişimcilerin yenilikçi, teknolojik, fikirleri ve yıkıcı iş modelleri küresel arenadaki rekabette iddialı bir şekilde var olacak. Çünkü WinGlobal’i İstanbul ekonomisinin global ölçekteki rekabet gücünü ve bölgesel çekim gücünü artıracak bir proje olarak planladık” diye konuştu.

Etkinlikte sahne alan girişimlerden beş tanesi ABD’deki Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı. Girişimler İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Eylül ayında Silikon Vadisi’ni gezecek. BTM, girişimciler için aynı zamanda ABD’deki melek yatırımcılara proje sunumlarını yapacakları bir ‘demoday’ düzenleyecek. Böylelikle programda yer alan girişimcilerin globalleşme süreçleri kolaylaşırken, girişimcilerin yurtiçi melek yatırım ağlarının yanı sıra yurtdışı melek yatırım ağlarına da erişimleri sağlanacak. Melek yatırımcıların dışında girişimciler aynı zamanda global pazarda satış yapma ve iş ortaklığı kurma imkanı bularak projelerini küresel pazarda başarı ile sürdürmeyi de hedefliyor.

WinGlobal Sahne’de sekiz girişimci sunum yaptı. ABD’deki Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazanan girişim ve girişimciler ise şöyle:

Brandface/Rasim Üner: BrandFace, özgün markalı içeriklerin üretilmesinde, marka ve tüketicilerinin beraber hareket edebileceği yaratıcılığı ödüllendiren bir video paylaşım platformu.

RobustDye/Cavid Bayramlı: RobustDye, nanoteknolojik altyapısı ile bütünleşmiş teknolojik bir yol şerit boyası.

Flightmax/Bilal Kubilay Keskin: Paraşütçülere daha uzun süre uçma şansı vererek kaza durumunda hayatta kalma olasılıklarını artıran bir ürün sunuyor.

Contaxer/Hasan Can Orhan: Contaxer, emlak danışmanlarının müşteri ve mülk yönetiminde karşılaştığı problemleri çözerek, daha hızlı ve geniş kapsamlı hizmet vermelerini sağlayan bir platform.

PIN/Barış Konca: Türkiye’nin ilk kafeinli, fonksiyonel soğuk çayı olan PİN, insanları zinde tutan ve zihni canlandıran bir içecek.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply