Dünya genelinde 160 milyon çocuk işçi var

0

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Disk tarafından yayınlanan bültende, dünya genelinde 160 milyon çocuk işçi olduğu ve Türkiye’de 1 milyondan fazla ‘çocuk işçi’ bulunduğunu bildirdi.

DİSK tarafından yayınlanan bültende öne çıkan başlıklar

Dünya genelinde 160 milyon çocuk işçi var.
Her 2 çocuk işçiden biri tehlikeli işlerde çalıştırılıyor.
Türkiye’de çocuk işçiliği açıklanan resmi verilerin çok üstünde.
Türkiye’de her 2 çocuktan biri yoksulluk riski altında.
Çocuklar Çalışırken Ölüyor.

Covid-19 salgınında çocuk işçi sorunu derinleşti

Yoksulluk, ekonomik sıkıntılar, göç, geleneksel bakış açısı ve eğitim olanaklarının yetersizliği sonucu çocuk işçiliği artmaktadır. Covid-19 salgınıyla birlikte de eğitime ara verilmesi ya da uzaktan eğitim sistemine geçilmesi, çocuk işçi sorunu daha da derinleştirmiştir. ILO tarafından hazırlanan “Çocuk İşçiliği: 2020 Küresel Tahminler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol” raporunda dünyada çocuk işçiliğinin 2020 yılında arttığı gözlemleniyor.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF’in 5 – 17 yaş arasındaki çocuk nüfusunun % 70’ini kapsayan “Çocuk İşçiliği: 2020 Küresel Tahminler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol”raporunu hazırladı. Raporda, dünyadaki çocuk işçi sayısının yarısından fazlasını oluşturan 5-11 yaşlarındaki çocuk işçilerde önemli artış olduğuna dikkat çekiliyor. Çocukların sağlığına, güvenliğine veya ahlakına zarar verebilecek işler olarak tanımlanan tehlikeli işlerde çalışan 5 -17 yaşlarındaki çocukların sayısı ise 2016 yılından bu yana 6.5 milyon artarak 79 milyona yükseldi.

Rapora göre dünya genelinde çocuk işçilerin sayısı son 4 yılda 8,4 milyon artarak 160 milyona yükselirken, 79 milyon çocuk ise ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılıyor. Cinsiyete göre çocuk işçi oranları, erkek çocuk işçilerin, kız çocuklarına göre her yaş grubunda daha çok çalıştığı görülüyor.

Rapor, küresel salgının sonucunda 2022 yılının sonuna kadar dünya genelinde dokuz milyon çocuğun daha çocuk işçiliğine sürükleneceği yönünde uyarıda bulunuyor. Bir simülasyon modeline göre eğer çocuklar kritik öneme sahip olan sosyal koruma kapsamına erişemezse bu sayı 46 milyona kadar yükselebilir.

ILO Genel Direktörü “Tepki verirsek değişir”

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, yaptığı açıklamada, “Kapsayıcı sosyal koruma sayesinde aileler, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olsalar bile çocuklarının okulda kalmasını sağlayabilir. Birçok şeyin vereceğimiz tepkilere bağlı olduğu kritik bir noktadayız. Zaman yoksulluk ve çocuk işçiliği döngüsünü kırmanın zamanıdır” dedi.

Türkiye’de çocuk işçiler

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü vesilesiyle DİSK Genel İş Emek Araştırmaları Bürosu tarafından yayımlanan bültene göre, Türkiye’de 1 milyonun üzerinde çocuk işçi bulunuyor.
“Türkiye’de TÜİK verilere göre çocuk işçi sayısı 5-17 yaş grubu için 2019 yılında 720 bin olarak açıklandı. Ancak bu veriler gerçeği yansıtmamaktadır.”
“Çünkü; bu çalışma, çocuk işçiliğinin en düşük olduğu, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapıldığı için tarımda çalışan çocuk işçileri kapsamamaktadır. Ayrıca Suriyeli göçmen çocuk işçilerin ve çocuk işçiliğin bir biçimi olan çırakların da resmi rakamlara dahil edilmemektedir. Çırak işçiler ile ilgili veriler bulunmaktadır. Göçmen çocuk işçilerine ilişkin resmi veri bulunmamaktadır. Türkiye’de göç idaresi verilerine göre; 18 yaşının altında 1 milyon 742 bin 24 Suriyeli göçmen çocuk bulunmaktadır ve bu çocukların 677 bin 572’si 10-18 yaş aralığındadır. Bu çocukların birçoğu da yoksulluk ve eğitim olanaklarından yararlanamadığı için çalışmaya mecbur kalmaktadır. Resmi verilerdeki eksiklikleri dikkate alarak tahmini bir hesaplama yapıldığında; Türkiye’de çocuk işçi sayısına, sadece çırak işçi sayısı eklendiğinde,  1.039.000’e  yükselmektedir. Göçmen çocuk işçi sayısına ilişkin resmi bir veri bulunmamakla birlikte, Türkiye ‘de gerçek çocuk işçi sayısının 1 milyonun oldukça üstünde olduğunu söyleyebiliriz.”

Türkiye’de her 2 çocuktan biri yoksulluk riski altında!

Bültende yer alan saptamalar,

  • Çocuk işçiliğinin ortaya çıkaran nedenler arasında, yoksulluk önemli bir sorundur.  
  • Türkiye, AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, çocuklarda yoksulluk riski oranının en fazla olduğu ülkedir. Türkiye’de çocukların yoksulluk riski oranı Avrupa Birliği üye ülke ortalamasının iki katından fazladır.
  • AB üye ülke ortalamasında çocuk yoksulluk riski yüzde 22,2 iken Türkiye’de bu oran % 48’dir. 
Disk tarafından yayınlanan bültende talepler

Türkiye’de çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi için öncelikli olarak;
– Çocukların temel sağlık, eğitim, gelişim ve barınma ihtiyaçları kamusal olarak karşılanmalı,
– Sosyal politikalar kapsamında tüm çalışanların gelir dağılımı, istihdamı, ücretleri, salgın koşullarındaki iş ve gelir kayıpları alınmalı. İnsan onuruna yaraşır bir geçim ücreti sağlanmalı,
– Sosyal güvenlik gibi sosyal ve ekonomik alanlarda iyileştirmeler yapılmalı. Ailelerinin çocuk koruma, sosyal koruma, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim olanakları artırılmalı. Çocuk yoksulluğuna karşı önlemler alınmalıdır.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü, ILO tarafından 2002 yılında ilan edildi.  Çocukların her türden gelişimini engelleyen çocuk işçiliği, en büyük insan ve çocuk hakları ihlalleri arasındadır.

Share.

About Author

Leave A Reply