İhracatçı firmalarda “Yeşil Mutabakat” seferberliği

0

AB ülkelerine ihracat yapan veya bu hedefe yönelen firmalar, Yeşil Mutabakat kapsamında uygulamaya konulan ve planlanan yeni kurallara uyum için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Semtrio Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Danışmanlığı Genel Müdürü Bekir Çetin yaptığı açıklamada,  “Karbon ayak izi hesaplaması için sadece bize başvuran firma sayısı bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 200’den fazla artış gösterdi. Yeşil Mutabakat genelgesinin açıklanmasıyla sektörlerin ilgisinin daha da artmasını bekliyoruz”

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat yapan Türk firmaları, iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere çevreci hassasiyetlerle oluşturulan “Yeşil Mutabakat” kapsamında getirilen kuralların işlerini sekteye uğratmaması için uyum seferberliğine odaklandı. Bu kapsamda,  AB ülkelerindeki ithalatçılar, satın alacakları ürünlere ilişkin karbon emisyon verilerini de üreticilerden talep edecek.

Türkiye ve AB’ye ihracat gerçekleştiren diğer ülkelerdeki firmalar satışa konu ürünlerinin karbon emisyonlarını belirlenen kriterlere göre hesaplayacak.

Karbon emisyon hesaplamalarını gerçekleştirmek firmaların kendi sorumluluğunda olacak. Firmalar, akredite olmuş platformlardan ve sürdürülebilirlik çevre danışmanlığı hizmeti alarak bu gereklilikleri yerine getirebilecek.

 

Share.

About Author

Leave A Reply