İki kıta kulaçlarla birleşecek

0

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışında iki kıta kulaçlarla birleşecek.

Her yıl büyük heyecana sahne olan Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı İBB’nin desteğiyle 33. kez düzenlenecek. Covid-19 tedbirleri ile 22 Ağustos Pazar günü düzenlenecek yarış 2.500 yüzücünün katılımıyla gerçekleşecek.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) desteği ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenecek. 22 Ağustos Pazar günü Kanlıca İskelesi’nden başlayacak yarışa Türkiye ve dünyanın dört bir yanından sporcular katılacak.

Kanlıca’da başlayıp Kuruçeşme’de bitecek

Yerli ve uluslararası yüzücülerin kulaç atacağı yarışta sporcular, startla birlikte 6,5 kilometrelik parkuru yüzerek geçecek. Kıtaları kulaçla kat ederek İstanbul Boğazı’nı geçtikten sonra, Kuruçeşme’de bitişe ulaşacaklar. Yarışın sonunda dereceye girecek sporculara madalya verilecek.

Boğaz deniz trafiğine kapatılacak

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı nedeniyle İstanbul Boğazı etkinlik boyunca transit gemi geçişine  kapatılacak. 08:00-13:00 saatleri arası Şehir Hatları’nın Uzun Boğaz Turu, Kıyıya Paralel ve Bebek-Emirgan (orta ring) seferleri yapılmayacak.

Covid önlemleri üst düzeyde 

Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” seçilen, Asya’dan Avrupa’ya yapılan tek yüzme yarışı bu yıl da seyircisiz gerçekleştirilecek. Yarışta, önceki yıllarda düzenlenen parkur tanıtım turları, basın toplantısı, gösteri yüzüşü ve alan etkinlikleri yapılmayacak. Organizasyon sosyal mesafe, hijyen ve temassızlık ilkelerine dikkat edilerek gerçekleştirilecek.

İBB organizasyona destek veriyor

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün koordinasyonunda organizasyona destek veren İBB, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nı organizasyona tahsis edecek. Alanın temizlik, bakım ve çevre düzenlemesini gerçekleştirecek. Cemil Topuzlu Parkı’ndan başlangıç noktası olan Kanlıca’ya ulaşımın sağlanması ve start verilmesi için hidrolik rampalı üç vapur sporculara tahsis edilecek. Ayrıca vapurlarda kullanılan 6 adet yolcu iskelesi ve gemiden gemiye geçiş sağlayan 2 adet köprü iskelesi de İBB tarafından temin edilecek.

İBB, etkinliğin tüm aşamalarında deniz ve kıyı temizliği yapacak. Seyyar duş kabinleri, itfaiye araçları, vinç, zodyak bot, kara ve deniz çöp toplama araçları, süpürme ve yıkama araçları gibi birçok teknik araç ve ekipmanla organizasyona katkı sağlayacak. Bitiş noktasında yüzücülerin karaya rahat çıkabilmelerini sağlayan olan yüzer iskele kurulumu İBB tarafından gerçekleştirilecek.

İBB personeli, etkinlikte görev alacak. Etkinlik boyunca sporcular ve görevliler için ücretsiz otopark tahsisi sağlanacak.

 

Share.

About Author

Leave A Reply