Orhan Kemal sizi Cihangir’de bekliyor

0

Ara Güler’in çektiği fotoğraflar, yakın dostu Nazım Hikmet’ten gelen mektuplar, kitapları ve kişisel eşyaları, adını taşıyan müzede ziyaretçileri, yazarın hayatında bir yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul’da yaşıyorsanız ya da bu şehri gezmeye gelirseniz uğrayacağınız semtlerden biri de mutlaka Cihangir olsun. Firuzağa Camii’nin altında yorgunluk çayınızı yudumlamadan önce Orhan Kemal Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın tabii.

DİLAN YILMAZ

Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından 2000 yılında açılan müze, sizi yazarın hayatında bir yolculuğa çıkarıyor. Üç katlı bir binanın giriş katında yer alan müzede Orhan Kemal’in çoğu Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafları, kitaplarının ilk ve yabancı dillerdeki baskıları, mektupları, fabrikada çalıştığı dönemlere ait işçilik belgeleri, kişisel eşyaları ve öldüğünde yüzünden alınan maske sergileniyor.

Şair Ahmed Arif’in heykeltraş oğlu Filinta Önal’ın yaptığı ve kuruma hediye ettiği Orhan Kemal heykeli, müzede kitapların sergilendiği bölümün hemen yanında yer alıyor. Binanın diğer katlarında ise kitabevi ve İkbal Kahvesi yer alıyor.

Nâzım’dan mektuplar

Türk Edebiyatı’nın en önemli toplumcu yazarlarından kabul edilen Kemal’in yakın dostu şair Nâzım Hikmet ile olan fotoğrafları ve mektupları da müzede yer alıyor. Nâzım Hikmet, 1945 yılında Bursa Cezaevi’nden yazdığı mektubunda sıkıntılı günler geçiren, asıl adı “Mehmet Raşit Öğütçü” olan Orhan Kemal’e: “Raşitciğim, çoğu gitti, azı kaldı. Sık dişini biraz daha. Güneşli günler yakındır. Hepinizi hasretle kucaklar, mektubunu beklerim canım kardeşim.” der ve Yazar Kemal Tahir’in selamlarını iletir.

Kemal’e göre sanat

Müze ziyaretçilerine verilen,yazarın yazılarından ve romanlarından kesitler içeren, biyografisinin yer aldığı broşüre göre, Orhan Kemal Ağustos 1970’te Varlık dergisine yazdığı bir yazıda sanatının amacını şöyle açıklıyor:

“Sanatımın amacı… Şöyle özetlemekte bir sakınca var mı acaba? Halkımızın, genel olarak da insan soyunun müspet bilimler doğrultusundaki en bağımsız koşullar içinde, en mutlu olmasını isteme çabası. Ünlü Lincoln’ün demokrasi tarifi gibi: Halkın, halk için, halk tarafından yönetimi der o. Biz de neden şöyle demeyelim? İnsanlığın, insanlık tarafından, insanlık için yönetilme çabası adına sanat.”

Pazar hariç haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında açık olan müzeye giriş ücreti öğrenciler için 5, öğrenci olmayanlar için 10 lira.

Share.

About Author

Muhabir. Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply