S&P: Katılım bankaları sağlıklı büyüdü

0
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk katılım bankalarının son 5 yılda sağlıklı bir hızla büyüdüğünü açıkladı

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk katılım bankaları ile ilgili açıklama yaptı. Türk katılım bankalarının son 5 yılda sağlıklı bir hızla büyüdüğünü belirten S&P yaptığı açıklamada, salgın, enerji dönüşümü ve Türkiye’nin elektrikli otomobil üretme hedefinin sosyal ve yeşil İslami finans ürünlerinin kullanımını artırabileceğini kaydetti.

S&P açıklamasında katılım bankalarının, bankacılık sektöründeki pazar paylarının 2025’e kadar ikiye katlanarak yüzde 15’e çıkmasının beklendiği kaydedildi. Bu hedefin birkaç engelle karşılaşabileceğine dikkatin çekildiği açıklamada, sermaye kullanılabilirliğinin gelecek yıllarda Türkiye’de İslami finansın büyümesini sınırlayabileceği bildirildi.

Açıklamada, sektörün 2015 sonunda yüzde 5,1 olan toplam bankacılık pazarındaki payının 2020 sonunda aktiflerin yaklaşık yüzde 7,2’sine yükseldiği ve sukuk ihracının da söz konusu dönemde 2 milyar dolardan 14 milyar dolara yükseldiği kaydedilen açıklamada, “Bu büyüme, İslami finansın Türk ekonomisini finanse etmek için ek bir araç olarak önemine ilişkin görüşlerini defalarca dile getiren Türk yetkililerin güçlü desteği sayesinde sağlandı” denildi.

S&P, küresel İslami finans endüstrisinin ise 2021-2022 yıllarında yüzde 10 ila yüzde 12 büyümesinin beklendiğini bildirdi.

Share.

About Author

Leave A Reply