YAŞ’ta üç kuvvet komutanı değişti

0

15 Temmuz darbe girişimi sonrası üçüncü kez bir araya gelen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Toplantıda alınan kararlar ile üç kuvvet komutanı değiştirildi.

Çankaya Köşkü’nde yapılan YAŞ) toplantısı dört saat sürdü. Toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı. Kalın; kara, hava ve deniz kuvvetlerinin komuta kademesinde yapılan değişiklikleri duyurdu.

Kalın, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Adnan Özbal’ın, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün atandığını söyledi.

YAŞ toplantısında alınan kararlar ile 61 albay, amiral ve generalliğe yükseltilirken, 6 general ve amiral bir üst rütbeye terfi etti. Ayrıca 168 albayın görev süresi 2 yıl, 8 generalin ise görev süresi 1 yıl uzatıldı. Kararların 30 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir araya gelen Yüksek Askeri Şura, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından üçüncü kez toplandı. Geçtiğimiz yılki toplantıda alınan kararla 586 albay emekliye ayrılmıştı. 434 albayın ise görev süreleri iki yıl uzatılmıştı.

Kabine değişikliği ile bir kez daha bakanlık görevi verilen Nurettin Canikli Savunma Bakanı olarak ilk kez YAŞ toplantısına katıldı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply