Zarar mı, kar mı? Hesaplar havada uçuşuyor

0

Özel sektöre büyük ücretlerle yaptırılan köprü ve otoyollardan geçmeyen araçların bile parasının Hazine tarafından ödenmesi tartışma konusu olurken, Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada sadece Avrasya Tüneli’nin ülke ekonomisine 6 milyar lira katkı sağladığı kaydedildi

 

Tam kapanma ile birlikte geçen araç sayısının neredeyse yok denecek kadar azalması başta Avrasya Tüneli olmak üzere, otoyol ve köprülere verilen Hazine garantileri nedeniyle devletin zarara uğradığı daha fazla tartışma konusu olurken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’dan farklı bir hesap geldi. Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli’ni kullanan sürücülerin, toplamda 111 milyon saat zaman ve 152 bin ton yakıt tasarrufu, 64 bin ton emisyon azalımı ve 1,3 milyar araç-kilometre azalmasıyla oluşan kaza maliyeti tasarrufu elde etmesi sonucunda, tünelin ülke ekonomisine katkısı 6 milyar lirayı buldu” dedi.

Karaismailoğlu imzası ile Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Tünel’in İstanbul’da trafik sıkışıklığını önemli ölçüde rahatlattığı ileri sürüldü. Karaismailoğlu, “Dört yılda tüneli kullanan araçların yüzde 86’sı İstanbul plakalı olurken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, Kocaeli, Bursa ve İzmir izledi” dedi.

Karaismailoğlu, tünelin ülke ekonomisine katkısına yönelik olarak “Kozyatağı-Bakırköy koridoru dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, Avrasya Tüneli’ni kullanan sürücülerin, toplamda 111 milyon saat zaman ve 152 bin ton yakıt tasarrufu, 64 bin ton emisyon azalımı ve 1,3 milyar araç-kilometre azalmasıyla oluşan kaza maliyeti tasarrufu elde etmesi sonucunda, tünelin ülke ekonomisine katkısı 6 milyar lirayı buldu. Avrasya Tüneli, İstanbul’un yanı sıra çevre illerden gelen sürücülerin de sıkça tercih ettiği bir güzergah oldu” dedi.

 

Olaylara 1 dakika 58 saniyede müdahale

Geçen yıl Avrasya Tüneli’nde arızalanan, yakıtı biten, kaza yapan araçlara ortalama 1 dakika 58 saniye içinde müdahale edildiğini ve ortalama 14 dakika 13 saniye içinde trafiğin normal seyrine döndürüldüğünü belirten Karaismailoğlu, “Tüneldeki acil durumlara müdahale performansı, işletme standartlarının ve dünyadaki benzer projelerin ortalamasının oldukça üzerinde gerçekleşti. 2020 yılında 55 saatlik gece kapaması yapılarak tünelin bakım ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Diğer tüm çalışmalar sırasında Avrasya Tüneli kesintisiz hizmet vermeye devam etti” ifadelerini kullandı.

Share.

About Author

Leave A Reply